Máte postižené dítě a nechcete v jeho výchově udělat chybu? Zajímá vás, co byste mohli udělat špatně? Anebo vás jen daná problematika zajímá?

 

Pokud máte nemocné dítě, zkuste se podívat na články o tradiční čínské medicíně, mohli byste mu tak pomoct. Pokud ovšem dítě chcete vychovávat, pravděpodobně na to doplňky stravy nevedeme. O to horší je pak výchova postiženého dítěte, jelikož se svým handicapem liší od ostatních, a proto je třeba na něj jít trošku jinak, a v tom také většinou nastává problém. Víte, jaký?

Ne, my to všechno zvládneme!

Někteří rodiče jsou příliš hrdí na to, aby přijali pomoct svých přátel anebo dokonce specialistů, které by mohli přijít na to, jak jejich dítěti zlepšit život, a proto se zkrátka staví do role hrdinů. Neočekávají pomoc nebo ústupky, dokonce je i ve většině případů odmítají a myslí si, že zvládnou vychovat postižené dítě bez problému. A co se může stát?

V některých případech rodiče naladí tzv. perfekcionalistickou či autoritativní výchovu, kdy je na dítě extrémně tlačeno. Rodiče po něm očekávají stále větší a větší pokroky a vyžadují takřka stejné tempo jaké je u zdravých dětí. Nejen, že rodiče dělají zle, ale dítě z nich může začít mít strach a trpět pocity méněcennosti kvůli tomu, že nezvládá jejich požadavky.

Honem, rychle, pojďte pomoct!

Opakem perfekcionalistické výchovy je protekcionistická nebo také liberální. Postižené dítě je extrémně závislé na protekci svých rodičů, jelikož se rozhodli postavit do role tragédů a trpitelů, kteří vyžadují až přehnané ústupky po lidech v okolí a v některých případech i postižení svého dítěte využívají. Tento případ se stává zejména tehdy, když se rodiče až příliš snaží vcítit do svého dítěte. Rodiče si až přehnaně uvědomují osud svého potomka, a proto se mu život snaží usnadnit více než je zdrávo. Nadměrně o něj pečují a dělají za něj věci, které zvládne samo.

Následně se může stát to, že dítě není schopné nic zvládat samo. Výchova postiženého spočívá zejména v tom, aby byl schopný jistého osamostatnění na základě jeho zdravotního stavu, což díky této protekci, ústupkům a přemrštěné péči pochopitelně ani nezvládne, jelikož to po něm ani není vyžadováno. Postižené dítě následně nebude schopné ničeho a na tento komfort si může zvyknout a zlenivět.

Ne, ty první!

S upřednostňováním sourozence mají problém i rodiče se zdravými dětmi. Je jedno, jestli upřednostňujete zdravé anebo postižené, děláte chybu tak či tak a trpí tím obě děti. Pokud upřednostňujete postižené, zdravé bude mít pocit, že se vám ničím nezavděčí a že by možná bylo lepší, kdyby také bylo nemocné. Pokud upřednostňujete to zdravé, postižené získá pocity méněcennosti, jelikož si plně uvědomuje svůj handicap. Žádné dítě nesmí být upřednostňováno a speciální výchova neznamená upřednostňování. Milujte své děti takové, jaké jsou a věnujte se oběma stejně a ideálně společně.

Ano, tradiční čínská medicína pravděpodobně na správnou výchovu žádné tabletky nenabízí. Výchova je jen ve vás. Je to láska. A láska přemůže jakékoliv postižení. 

Tradiční čínská medicína v Praze: www.cinsky-lekar.cz