Hodláte se přestěhovat do podnájmu anebo kupujete nový dům či byt? Nemáte ale zatím podobné zkušenosti a nevíte, na co si dát pozor? Nechcete nic ponechat náhodě anebo něco přehlédnout? Poradíme vám, na co si při výběru nové bydlení dát pozor!

Pokud se rozhodujete koupit nový byt anebo pro podnájem, je třeba nedát hned na první dojem. Byt může zprvu vypadat skvěle, být naprosto vyhovující a bez jakýchkoliv problémů. Nedejte se ale, prosím, zmást pozlátkem, protože i krásné jablko může být uvnitř prohnilé. Řada realitních makléřů se vám tak nemovitost snaží mermomocí prodat, a to bez toho aniž by vás seznámily s řadou skrytých vad, které může dům či být mít.

Vada č. 1 – Všechno je slyšet

Představte si, že je neděle ráno a vy si chcete trošku přispat. Ale v tom vás najednou vzbudí rána z chodby, která je způsobená tím, že sousedce od vedle spadl nákup.

S takovým problémem se můžeme setkat především u panelových domů anebo bytovek, zejména u těch hodně starých anebo naopak u novostaveb. Problém je v tzv. krojčejové neprůzvučnosti, při které jsou veškeré zvuky přenášeny podlahou, která nebyla pořádně propracována a izolována. Jedná se o velice častý problém, kterému se jen tak nevyhnete.

Vada č. 2 – Obydlí je zdravotně závadné

Pravděpodobně jedním z největších problému bytů a domů je vlhkost. Může být způsobena čímkoliv od nevětrání až po stavební chyby. Takovou stavební poruchou může být např. zatékající střecha anebo špatná izolace základů, kterými se voda dostává do stěn, které následně zvlhnou, a může se na nich vytvořit plíseň. Díky plísni sice můžeme vytvořit penicilín, ale také díky ní schytat ekzém, astma anebo alergie. V nejhorším případě si lze přivodit i rakovinu plic!

Další zdravotní riziko mohou způsobovat střešní tašky. Některé druhy střešních tašek totiž obsahují azbestová vlákna. Pokud se nerozhodnete tašky vyměnit anebo nejsou poškozené, o nic vám nehrozí, ale ve chvíli, kdy je taška např. nalomená, začnou se z ní azbestová vlákna uvolňovat a mohou ohrozit naše zdraví, jelikož je azbest karcinogenní. A proto si pořádně rozmyslete rekonstrukci střechy…

Dnes už se domy nestaví jen z cihel, ale i tvárnic. Nutno podotknout, že třebaže je stavba s tvárnicemi jakoby jistější, možná se mělo zůstat u klasických cihel. Některé tvárnice totiž obsahují tzv. gama záření, které je zdraví škodlivé. Dovedete si tak představit, jak silnému jste vystavení ozařování, když máte z tvárnic postaven celý dům?

Vada č. 3 – Příliš dusno a těsno

V posledních pár letech si každý dům či byt pořídil nová okna. Zejména z takových důvodů, aby více těsnily a netáhl z nich chlad z venčí. Právě proto se rozmohl hit tzv. těsných oken, která měla zabránit úniku tepla a zároveň taky přispět k úspoře peněz, abyste nemuseli stále topit.

Úniku tepla se zabránilo brilantně, ale problém nastal s výměnou kyslíku. Těsná okna totiž zabraňují i pořádnému větrání, a v místnosti se tak zvyšuje počet škodlivin, a to především oxidu uhličitého. Nedostatek větrání navíc může způsobovat plísně, o kterých již jednou byla řeč. Vše je způsobeno kondenzací vody na studeném povrchu zdi

Nutno podotknout, že existují i další skryté vady, ale o těch zase někdy příště. Naštěstí není problém si nechat všechny tyto skryté vady zkontrolovat odborníkem.

Naše rada

Buďte obezřetní zejména, pokud kupujete byt v domě, kde se byty převážně pronajímají. Pravděpodobně se nebude jednat o malichernou myšlenku majitele, že by jeden byt prodal a ostatních devět pronajímal za více jak třináct tisíc měsíčně…

Přece jen vaše koupě bytu by pro něj byla nevýhodná, a to už z toho důvodu, že by dostal velkou sumu jednorázově a následně pak téměř nic. V takovém případě se bude jednat o jakýsi háček v podobě skryté vady bytu, a může to být klidně i jedna z výše zmíněných. Nezáleží na typu problému. Pokud byt koupíte, problém bude již na vás a vy jej budete muset finančně řešit.

Tradiční čínská medicína v Praze: www.cinsky-lekar.cz