Sedí vaše dítě neustále u počítače a o nic jiného nejeví ani špetku zájmu? Je nervózní, pokud nemá po ruce alespoň mobilní telefon? V takovém případě jste se možná střetli se závislostí na elektronice…

Elektronika jako problém

Závislost na elektronice je novodobým fenoménem, jehož riziko se bohužel nesnižuje, ale naopak směle spoutá. Těžko říct, jestli za to může jen narůstající počet technologií, které měly původně sloužit spíše na informační či komunikativní bázi, a anebo je na vině i zcela jiná výchova a životní styl dnešní generace.

Existuje řada bizarních závislostí, jako může být např. závislost na sladkém, což může následně způsobovat onemocnění diabetes neboli cukrovka. Anebo dokonce i závislost na masážích, zejména na čínských masážích, jelikož se jedná o léčivou a velice příjemnou záležitost, či dokonce závislost na neustálém zkrášlování se a vylepšování svého vzhledu např. v podobě permanentního make-up obočí. Nutno podotknou, že závislost na elektronice není zase tolik absurdní záležitost. Možná by se dalo říct, že je i pochopitelná, problém ovšem nastává ve chvíli, kdy sečteme světové měřítko všech závislých…

Kdo je závislý na elektronice?

Nejrizikovější skupinou jsou teenageři. Procento závislých puberťáků a adoscelentů na věcech nabytých elektřinou se odhaduje zhruba na 1/3. Průzkumy se přitom prováděly naprosto nezávisle a nehledě na to, kdo neustále telefonuje, píše textovky anebo se nedokáže odtrhnout od nejnovějšího playstation 3.

Průzkum ale také ukázal, jaké typy lidí či dětí jsou k této závislosti nejnáchylnější. Většinou se jedná o chlapce, což pochopitelně neznamená, že dívky jdou úplně z cesty. Je třeba ale zmínit, že závislost na elektronice u dívek je spíše ve formě neustálého “mobilování“ neboli hráni si s mobilem na rozdíl od chlapců, které spíše mnohem více zajímá počítač, videohry, už jednou zmíněný playstation, a pochopitelně také PC hry. Velkým aspektem je také zájem chlapců o nové elektronické výrobky a nový vývoj informačních technologií, což se u dívek vyskytuje jen zřídkakdy.

Virtuální svět je lákadlo pro snílky, a zejména také pro děti či dospěle, které společnost jakýmsi způsobem nepřijme, či oni nepřijmou společnost. Ti  náchylnější k závislost na elektronice jsou proto spíše outsideři; děti, které se v kolektivu příliš neprojevují; lidé se zdravotním omezením, ať už psychickým či fyzickým – elektronika je pro ně kompenzace; uťáplé a neprůbojné děti s malým či nulovým počtem přátel.

Projevy a příznaky závislosti na elektronice

  1. Dítě neustále žmoulá v rukou mobil. Nezáleží na tom, jestli si s ním jen pohrává anebo do něj něco ťuká.
  2. Dítě je neustále zavřeno v pokoji, kde sedí u počítače, na kterém neustále něco dělá. Dokáže s ním “pracovat“ více jak šest hodin denně a přijde mu to jako samozřejmost.
  3. Dítě odmítá chodit ven, bez toho aniž by si s sebou mohlo vzít svoji elektrotechnickou hračku.
  4. Pokud dítě není na počítači či jiném podnětu vyvolávající jeho závislost, je neurotické, podrážděné, zatrpklé a nervózní.
  5. Dítě je ve škole unavené, nestíhá látku, má problémy se soustředěním a učivem, jelikož jej nezáměrně či úmyslně nesleduje.
  6. Po určité době si můžete všimnout zvýrazněného uzavření se dítěte před světem anebo také razantního příbytku na váze, který je způsoben neustálým posedáváním u počítače.
  7. Odmítá dát elektroniku z ruky anebo vám ji neustále bere.
  8. Dítě má nutnou potřebu být v neustálém kontaktu s elektronikou.

Je třeba zmínit, že ne každé dítě, které se těší, že po škole půjde na počítač, musí být nutným závislákem anebo elektromaniakem. Pokud jste ovšem zaznamenali některé z těchto projevů a příznaků, je dost velká šance, že se bude jednat o problém, který je třeba razantně řešit…

Nutno podotknout, že tento článek pojímá zejména o závislost na elektronice, nikoli na internetu. O závislosti na internetu anebo facebooku si povíme zase někdy příště.

Tradiční čínská medicína v Praze: www.cinsky-lekar.cz