Projevila se u vás lupenka a vy přemýšlíte nad tím, jak se s nemocí vypořádat? Jaká je vůbec léčba a jakou si můžete dovolit? Jsou všechny léčby lupenky stejné? Nejsou. Typů léčby lupenky je opravdu mnoho.

Lupenka je autoimunní onemocnění, což znamená, že postihuje nejen kůži, ale celý náš organismus, což jasně naznačuje kloubní lupenka, při jejíž formě dochází i k deformaci a ztrátě funkčnosti kloubů. I těmto komplikacím se dá ale předejít pořádnou léčbou. I tak se ale psoriázy nezbavíte úplně, jedná se o chronickou nemoc a s jejími projevy se budete potýkat celoživotně.

Lokální léčba lupenky

Touto léčbou se pokoušíte zahojit anebo alespoň zneutralizovat již vytvořené skvrny na kůži. Pod lokální léčbou si můžeme představit především krémy, které povětšinou obsahují kortikoidy. Jedná se o hormonální masti, které se nanáší přímo na postižené místo. Dalo by se říct, že jsou takovou první pomocí a u té taky zůstávají. Vzhledem k velkému množství negativních účinků se nesmí užívat dlouho. Je třeba ale podotknout, že jsou i při krátkodobé léčbě a správném užívání vidět dobré výsledky. Poté jsou nahrazeny speciálními krémy, které slouží zejména k promazávání, aby nedocházelo k tak častému rohovatění kůže.

Další lokální léčbou mohou být také různé gely a šampóny, které slouží především k hygieně. Šampóny se hodí zejména, pokud se lupenka vyskytla i ve vlasech, gely se užívají především na místa v oblastech rozkroku, jelikož na genitálie kortikoidová mast nesmí přijít.

Biologická léčba lupenky

Jedná se o novou formu léčby, která se stala hitem a trendem, jelikož nezastává jen hojící funkci ran, ale také prevenci proti lupence samotnou. Biologická léčba spočívá v tom, že působí na celý náš imunitní systém, poněvadž je lupenka autoimunní. Vše spočívá v tom, že biologické léky dokáží na nějaký čas jakoby zablokovat funkci imunitního systému, čímž je po nějakou dobu zablokováno i šíření lupenky a zanícených ran po těle.

Někteří tvrdí, že se jedná o tu nejlepší léčbu, a to zejména proto, že třebaže biologické léky nesmí brát každý, během léčby touto formou se nevyskytly žádné komplikace, vážné vedlejší účinky anebo nežádoucí reakce prášků. Negativní vlastnost této léčby lupenky spočívá zejména v tom, že je poměrně drahá. Přesto si někteří pacienti nemůžou stěžovat.

Léčba lupenky fototerapií

Většinou se fototerapie používá navíc ještě s dalšími léčivy, a to zejména prášky, ale i mastmi. Pacient je při této léčbě vystavován ultrazvukovému záření, záleží na dalších ohledech, zdali se volí záření typu A anebo B. Fototerapií je ale i brána léčba laserem, který funguje na podobné bázi jako při léčbě akné - čili hojí poškozená místa na kůži a pokouší se odstranit zánětlivá ložiska. Fototerapie se hlavně využívá v kombinaci s léčebnými koupelemi.

Pokud se zajímáte o účinné a hlavně šetrné druhy léčby lupenky, zkuste tradiční čínskou medicínu.

Tradiční čínská medicína v Praze: www.cinsky-lekar.cz