Je u vás zánět močového měchýře na denním pořádku? Jedná se o pravidelnou záležitost, kterou ne a ne vyléčit úplně? Pokud ano, pravděpodobně neselhala jen léčba, ale i samotná prevence. Víte, co můžete udělat pro své zdraví?

Stále dokola opakující se záněty močového měchýře anebo naopak jejich neustání a těžké léčení většinou zavání chronickou formou zánětu močových cest. V některých případech se může jednat o to, že antibiotika na zánět močových cest nezabrali anebo léčba nebyla dostatečně vhodná. Často ale nesejde ani tak na léčbě, jako na prevenci proti nemoci samotné. Pokud ovšem nemoci chceme důkladně předejít, začít i skončit musíme především u sebe.

U koho jsou infekce močových cest?

Může se projevit takřka u každého, třebaže muži se infekci močových cest vyhýbají a díky dlouhé močové trubici jim to prochází. Muži ale mohou být přenašeči infekce močových cest, aniž by to věděli. Onemocnění jim ale většinou hrozí jen v případě zvětšené prostaty. Záněty močového měchýře tedy zásadně a převážně okupují zejména ženy, a zvláště tedy ty, které pořádně nedbají na tělesnou a intimní hygienu.

Infekce močových cest se ale může projevit i v těhotenství, jelikož těhotné ženy jsou na zdravotní problémy extrémně náchylné, a možným nemocem by se proto měly vyhýbat obloukem. Cystitida se také může projevit u dívek v důsledku častého střídání sexuálních partneru či při pohlavním styku bez ochrany. Ano, záněty močových cest jsou pohlavně přenosné. Abychom tedy nemoci předešli, musíme učinit prevenci.

Preventivní opatření proti zánětu

Pochopitelně se bude jednat o dostatečnou intimní hygienu nejen v koupelně, ale i na toaletě, kdy je obzvláště důležité utírání se. Zásadně postupujte toaletním papírem od vrchu dolů. Pokud navíc trpíte chronickou formou zánětu močových cest, menší sprcha po vykonání potřeby také neuškodí. Bohatě stačí pod proudem vody opláchnout přirození a značkou ideál se to stane i v případě, že takto budete činit po každém pohlavním styku, možné bakterie a infekce pak totiž můžete smýt společně s močí a vodou.

Dalším preventivním krokem proti infekci bude nenamáhat močový měchýř. Pokud potřebujete močit, běžte a zbytečně močový měchýř nenamáhejte zadržováním, jelikož tak může dojít k přichycení infekce na sliznice, ale i k přecitlivění měchýře. Dále také dbejte na to, aby odešla všechna moč. Neseďte na toaletě nijak skrčeně ani v předklonu, jelikož právě v těchto polohách bráníte úplnému úniku moči, což potřebujete.

Dále také rozhodně pravidelně pijte. Pravidelné močení je důležité, jelikož společně s močí z těla odchází i odpadní látky a pochopitelně i zárodky infekce, které se nestačily v měchýři přichytit. Navíc pravidelným pitným režimem nemusíte předejít jen zánětu močových cest, ale i problémům s ledvinami, které se mohou projevit ve starších letech.

Dodržujte tedy prevenci a zkuste léčbu i tradiční čínskou medicínou!

Tradiční čínská medicína v Praze: www.cinsky-lekar.cz