Zácpa nebo průjem, co je horší? Pokud si myslíte, že průjem, protože nás obtěžuje, provází ho křeče a je zkrátka nepříjemný, mýlíte se. Zácpa je totiž mnohem horší – zanáší organismus a může vést až k vážným zdravotním potížím!

Zácpa a její léčba

Přestože se mnoho z nás při zácpě uchýlí do lékárny nebo přímo k lékaři, existují spolehlivé „babské rady“, které rozhodně není třeba podceňovat. Přesně tak, naše babičky moc dobře věděly, co na zácpu. Pojďme se nyní podívat na několik základních rad, které jistě pomohou i nám.

Rada číslo jedna – obyčejný čaj

Zácpa a její léčba se rozhodně nesmí podceňovat a projímadla jsou až tím posledním, po čem bychom měli sáhnout. Věděli jste, že na zácpu účinkuje prachobyčejný čaj? Tedy, zase až tak obyčejný není, ale přece jen jej vyzkoušejte. Uvařte si odvar z listů senny, které se dají bez problémů sehnat téměř v každé lékárně. Čaj působí projímavě a měl by vám pomoci již během prvního dne popíjení odvaru.

Rada číslo dvě – zkuste šaratici

Proti zácpě můžeme bojovat také s pomocí minerální šaratice, velmi dobře známé a také snadno dostupné. Šaratice při větším množství působí velmi projímavě, ale výsledek je individuální – na každého působí jinak. Pokud vám šaratice nezabere během jednoho až dvou dnů, zkuste ji popíjet v malých dávkách po celý týden. Uvidíte, že výsledek se nakonec dostaví.

Rada číslo tři – domácí mošt

Další skvělá věc proti zácpě je obyčejný (ale pozor, domácí!) mošt. Silný mošt působí velmi projímavě a pokud už nevíte, co na zácpu, tohle rozhodně zaručeně pomůže!

Rada číslo čtyři – pomohou probiotika

Obyčejná probiotika seženeme v každé lékárně a dnes již probiotik existuje velmi velký výběr. Pokud chcete velmi kvalitní, z peněženky budete muset vytáhnout asi sto padesát až dvě stě korun za švýcarská probiotika. Je však možnost zakoupit si i levnější, který zpravidla mají velmi podobný účinek. Navíc jsou probiotika zdravá i čas od času, když nemáte žádné zdravotní potíže – pomáhají upravovat střevní mikroflóru a je možné je užívat rovněž jako prevenci proti zácpě.

Rada číslo pět – ovoce, ovoce, ovoce

Proti zácpě se dá účinně bojovat i pomocí obyčejného ovoce. Naše babičky doporučují sušené švestky namočené ve vodě, syrová jablíčka, třešně, nedozrálé banány i nejrůznější ovocné kompoty.

Zkuste i vy dát na babské rady, které vám proti zácpě jistě pomohou. Skončete konečně s tímhle otravným problémem a bolesltmi, které prožíváte stále dokola. Chcete-li navíc vyzkoušet i účinné bylinkové směsi, můžete se obrátit na některého z odborníků přes čínskou medicínu, který vám umíchá „koktejl proti zácpě“ na míru: http://www.cinsky-lekar.cz.

Tradiční čínská medicína v Praze: www.cinsky-lekar.cz