Chov ježků je v České republice stále populárnější. Co ale takový chov obnáší a jak se tento ježek liší od klasického, kterého potkáme v noci venku? To a ještě více se dozvíte v našem článku. Nabízíme navíc také menší informace o jeho možných parazitech…

Dříve by nám přišlo chování ježků naprosto bizarní a zvláštní. Dnes se z toho stává velice populární koníček, a pochopitelně se nejedná o to, že byste si venku odchytili nějakého z tamějších přemnožených ježků plného blech. Nutno ale podotknout, že i ježek, který se chová doma, může chytit parazity stejně tak, jako i tomu nejčistotnějšímu člověku se může vyvinout akné či echinokokóza (zdravotní komplikace způsobené parazity), a i ten největší hygienik tak může zavítat do nejbližší lékárnické prodejny pro léky na roupy.

Chovají se ježci v klasických klecích?

Chování ježka v klasické kleci pro hlodavce se příliš neporučuje, a to hned ze dvou důvodů. Prvním je to, že ježečci jsou velice náchylní na průvan, chlad, ale i přílišné teplo, které může způsobovat zapaření. Před vedrem sice neujdou ani v teráriu, ale přesto je uchrání více před chladem, nežli klasická klec. Druhým důvodem je to, že by se v mřížkované kleci mohl snadno poranit o mříže, a to zejména v případech, když by se jimi snažil prostrčit čumáček, a proto je třeba podotknout, že se jedná poměrně o náročnější druh domácího mazlíčka.

Ježci jsou vhodní pro chov v teráriích, i když většinou se používají spíše umělohmotné boxy větší velikosti. Můžeme je levně zakoupit např. v Ikee, kde jsou prodávány především jako přenosné, na chov ježka jsou ale ještě ideálnější než na nákup.

Čím vybavíme ježkovi box?

Jako klasickou podestýlku použijeme piliny či hobliny, ale vybereme ty, které nebudou prášit, aby ježkovi nedráždily dýchací cesty a čumáček. Doporučuje se pod hobliny navíc umístit silnější desku, která by měla být látková. Věřte tomu, že vám hodně usnadní práci, když budete box čistit.

Stejně jako u hlodavců se doporučuje pořízení domečku, chalupy či budky, do které by se ježek mohl schovat podle svých potřeb a měl chvilku soukromí pro sebe, byť jen proto, aby se kvalitně vyspal. Co se týče misek na potravu a vodu, vhodné budou kamenné anebo těžké keramické, při kterých nehrozí, že by se o ně poranil, jelikož nebude mít sílu s nimi manipulovat, díky čemuž si skutečně jen tak nepřevrhne misku s vodou. Napáječky se tentokrát příliš nedoporučují, poněvadž ježek je citlivé zvířátko a mohl by si lehce o tamější kov poranit chrup. Misky tedy budou potřeba minimálně dvě, jelikož do jedné půjde suchá strava a do druhé mokrá. Mokrou stravou se rozumí zejména maso, jelikož ježci jsou všežravci, vajíčka anebo dokonce červíci či jinačí druh hmyzu. Suchá strava jsou pak samozřejmě speciální granule.

Pokud doma chcete chovat ježečka, pečlivě uvažte veškerá pravidla, která do jeho chovu spadají. Ježci potřebují daleko větší péči než klasičtí hlodavci, přičemž by si plno lidí mohlo myslet, že jejich chov bude totožný. Zvažujte proto všechna pro a proti, ať je vaše rozhodnutí pečlivé a správné.

Tradiční čínská medicína v Praze: www.cinsky-lekar.cz